2019 Golden West Championships

Adult Pre-Bronze Ladies FS

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elizabeth Fisher, La Jolla FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Harland BurgeLaguna Hills CA
Judge 2Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 3Carylyn LandtAlpine CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 05:08PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 2 Boys Program

2019 Golden West Championships

Basic 2 Boys Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Anthony Jin, Center Ice Arena Lear...1122/1 
2.Phoebus Lu, Learn to Skate USA2213/2 
3.Ivan Kuznetsov, Great Park Ice2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:01PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 2 Girls Program

2019 Golden West Championships

Basic 2 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Caroline Cheung, Great Park Ice1113/1 
2.Karina Wang, Great Park Ice2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 12:55PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 3 Girls Elements

2019 Golden West Championships

Basic 3 Girls Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Johanna Chen, Lake Forest Ice Palac...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantRene VidalesSan Diego CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 12:03PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 3 Girls Program

2019 Golden West Championships

Basic 3 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Coco Jiang, Great Park Ice1113/1 
2.Ella Liu, Great Park Ice2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:09PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 4 Girls Program

2019 Golden West Championships

Basic 4 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Seychelle Choi, All Year FSC2112/1 
2.Karlygash (Toti) Nagyzbek, Great Park Ice1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:15PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 5 Girls Program

2019 Golden West Championships

Basic 5 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Addison Hurst, All Year FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:27PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Basic 6 Girls Program

2019 Golden West Championships

Basic 6 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Joyce Phan, Riverside Icetown Ska...1113/1 
2.Chelsea Conway, Learn to Skate USA2322/2 
3.Angela Garcia, Riverside Icetown Ska...3432/3 
4.Zoe Newton, Copper State SC4252/4 
5.Anastasia Catanus, Great Park Ice5543/5 
6.Tian Jin, Riverside Icetown Ska...6762/6 
7.Celina Conway, Great Park Ice7883/8 
8.Taisiya Sorokina, Learn to Skate USA8692/8 
9.Adelina Zaripova, Great Park Ice9973/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:37PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Beginner Boys Excel

2019 Golden West Championships

Beginner Boys Excel

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Shane Jeleniowski, All Year FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 12:32PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Beginner Girls Excel

2019 Golden West Championships

Beginner Girls Excel

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emma Stumpf, Glacier Falls FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 12:30PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Beginner/High Beginner Light Entertainment

2019 Golden West Championships

Beginner/High Beginner Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madelyn Long, Coyotes SC of Arizona1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCarla GolubskiChatsworth CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:22AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 1 Boys Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 1 Boys Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Cayden Yang, All Year FSC1223/2 
2.Gavin Lee, East West Training Ce...2312/2 
3.Jack Fruehauf, East West Training Ce...3133/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:05PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 1 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 1 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Annette Ahn, The Rinks- Anaheim ICE1113/1 
2.Colette Aitken-Penn, Glacier Falls FSC2223/2 
3.Kyleigh Chapman, East West Training Ce...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 01:46PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 2 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 2 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Helena Tan, All Year FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:07PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 3 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 3 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Simone Aitken-Penn, Glacier Falls FSC1132/1 
2.Leann Phan, Riverside Icetown Ska...2312/2TOM 3
3.Hailey Hwang, All Year FSC3222/2TOM 4
4.Avalon Jensen, The Rinks-Lakewood Ice4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:07PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 4 Boys Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 4 Boys Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Max Aydelott, Riverside Icetown Ska...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantRene VidalesSan Diego CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:27PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 4 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 4 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madelyn Long, Coyotes SC of Arizona1113/1 
2.Brooke Liger, FSC of Southern Calif...5222/2 
3.Eileen Hwang, All Year FSC2532/3TOM 5
4.Tomi Held, Copper State SC3352/3TOM 6
5.Olivia Fruehauf, East West Training Ce...4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantRene VidalesSan Diego CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:26PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 5 Boys Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 5 Boys Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Louis Mallane, Boise FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantRene VidalesSan Diego CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:28PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 5 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 5 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Mia Su, All Year FSC2112/1 
2.Mayte Caballero, All Year FSC1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:46PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Free Skate 6 Girls Program

2019 Golden West Championships

Free Skate 6 Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Iris Zhao, All Year FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:47PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: High Beginner Girls Excel

2019 Golden West Championships

High Beginner Girls Excel

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Serena Robinson, San Diego FSC1122/1 
2.Rachel Renteria, All Year FSC2412/2 
3.Alexandria Campos, Pasadena FSC4232/3 
4.Grace Stumpf, Glacier Falls FSC3553/5 
5.Kiana Lynch, The North County FSC5362/5 
6.Isabella Mamlouk, All Year FSC7642/6 
7.Veronica Palamarchuk, Dallas FSC6773/7 
 Reidun Olsen-Makdessian, Vaca Valley FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDoug WilliamsLos Angeles CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Carla GolubskiChatsworth CA
Judge 3Laurie JohnsonSalt Lake City UT
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 12:48PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Intermediate/Teen/Senior Dramatic Entertainment

2019 Golden West Championships

Intermediate/Teen/Senior Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Molly Rendel, All Year FSC2123/2 
2.Hayley Daniels, All Year FSC3212/2 
3.Justin Ly, San Diego FSC1342/3 
4.Tiffanie Lovett, All Year FSC4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCarla GolubskiChatsworth CA
Assistant Referee  
AccountantRene VidalesSan Diego CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:16AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Intermediate/Teen/Senior Light Entertainment

2019 Golden West Championships

Intermediate/Teen/Senior Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lili Barton, San Diego FSC2112/1 
2.Justin Ly, San Diego FSC1223/2 
3.Hayley Daniels, All Year FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Waverly HustonGlendale CA
Judge 3Emiko SchwabGarden Grove CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 10:14AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: No Test Girls Free Skate

2019 Golden West Championships

No Test Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Amina Hamadto, Glacier Falls FSC1162/1 
2.Malia Velarde, Glacier Falls FSC3233/3 
3.Kaia Soni, FSC of Southern Calif...2443/4 
4.Adeline Ho, All Year FSC4542/4 
5.Ava Stuart, All Year FSC5712/5 
6.Ashley Ho, All Year FSC6872/7*** TIE ***
6.Yael Knishinsky, Coyotes SC of Arizona7682/7*** TIE ***
8.Jyllian Panyapinitnugoon, Glacier Falls FSC8392/8 
9.Lucy Yang, All Year FSC91122/9 
10.Seraphine Tan, All Year FSC119102/10TOM 19
11.Ellie Teschmacher, The North County FSC1010112/10TOM 20

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 03:31PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: No Test Light Entertainment

2019 Golden West Championships

No Test Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Amina Hamadto, Glacier Falls FSC1212/1 
2.Yael Knishinsky, Coyotes SC of Arizona3122/2 
3.Kaia Soni, FSC of Southern Calif...2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Waverly HustonGlendale CA
Judge 3Emiko SchwabGarden Grove CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:48AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: No Test/Pre-Preliminary Dramatic Entertainment

2019 Golden West Championships

No Test/Pre-Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Azul Diaz, San Diego FSC1113/1 
2.Ellie Teschmacher, The North County FSC2232/2 
3.Megan Fas, All Year FSC3323/3 
4.Zarina Verceles, Glacier Falls FSC4542/4 
5.Darla Sibulkin, FSC of Southern Calif...5453/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCarla GolubskiChatsworth CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 08:48AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Pre-Free Skate Girls Program

2019 Golden West Championships

Pre-Free Skate Girls Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Catherine Liu, Great Park Ice1113/1 
2.Anna Jiang, Learn to Skate USA2322/2 
3.Harlie Cabral, Glacier Falls FSC3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMorry StillwellFallbrook CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 02:36PM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Pre-Free Skate/Free Skate 6 Light Entertainment

2019 Golden West Championships

Pre-Free Skate/Free Skate 6 Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Louis Mallane, Boise FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCarla GolubskiChatsworth CA
Assistant Referee  
AccountantBryan Keller*Solana Beach CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:25AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Preliminary/Pre-Juvenile Light Entertainment

2019 Golden West Championships

Preliminary/Pre-Juvenile Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jordyn McNeill, Coyotes SC of Arizona1212/1 
2.Matilda Gracheva, San Diego FSC2123/2 
3.Danit Knishinsky, Coyotes SC of Arizona4332/3 
4.Ava Miller, Vegas Golden Knights ...3443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Waverly HustonGlendale CA
Judge 3Emiko SchwabGarden Grove CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 10:02AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Preliminary/Pre-Juvenile/Juvenile Dramatic Entertainment

2019 Golden West Championships

Preliminary/Pre-Juvenile/Juvenile Dramatic Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Hannah Gahan, Coyotes SC of Arizona1113/1 
2.Liliana Vartughian, Coyotes SC of Arizona2232/2 
3.Matilda Gracheva, San Diego FSC3323/3 
4.Brooke Rosenbloom, Los Angeles FSC4443/4 
 Sofia Elmokadem, The North County FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeCarla GolubskiChatsworth CA
Assistant Referee  
AccountantElda StillwellFallbrook CA
Judge 1Julie Ann KeenVilla Park CA
Judge 2Emiko SchwabGarden Grove CA
Judge 3Roberta YoungEscondido CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:02AM (Competition local time)

2019 Golden West Championships: Pre-Preliminary Light Entertainment

2019 Golden West Championships

Pre-Preliminary Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Addison Hevner, Coyotes SC of Arizona2312/2TO 6
2.Emily Ginsberg, The North County FSC1422/2TO 7
3.Azul Diaz, San Diego FSC3233/3 
4.Megan Fas, All Year FSC4143/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLisa ErleDublin CA
Assistant Referee  
AccountantJayne RendelCorona CA
Judge 1Kathleen DoramusLa Verne CA
Judge 2Waverly HustonGlendale CA
Judge 3Emiko SchwabGarden Grove CA
Substitute  

Last Updated: Sun, Sep 01, 2019, 09:47AM (Competition local time)